Šumné: Pronájem oblečení je v zahraničí běžný. Na Slovensku jsme na něj už nechtěly čekat

14.7.2020

Pod tajuplným názvem Šumné se skrývá úsilí 4 slovenských dívek, které chtějí změnit přístup lidí k oblékání. Zaměřují se na tzv. slow fashion – pomalou módu. A s vědomím, že při výrobě jedněch nových jeansů je třeba až 10 000 litrů vody, jde o snahu nezbytnou. Jaké mají s projektem Šumné plány? A co pro ně znamenala omezení spojená s epidemií koronaviru? O tom jsme si povídali s Dominikou Horňákovou – jednou ze zakladatelek.

Můžete v několika větách popsat projekt Šumné? Vnímám to tak, že zastřešujete hned několik aktivit.

Šumné, teda nielen pekné, ale aj umné obliekanie. Naším cieľom je znižovať uhlíkovú stopu vyrobeného oblečenia a podporovať kvalitnú a lokálnu výrobu módy prostredníctvom vzdelávania a osvety a tiež formou prenájmu oblečenia. Samotný projekt má potom dve vetvy.

Vzdelávanie a osveta: Aktívne sa venujeme osvetovým aktivitám v oblasti udržateľnej módy, lokálnej odevnej produkcie a cirkulárnej ekonomiky.

Prednášame, píšeme príspevky na blogy aj sociálne siete (Instagram, Facebook) a máme aj rôzne verejné vystúpenia. Našou misiou je prispievať k pozitívnej zmene v módnom priemysle, podporovať lokálnych dizajnérov a udržateľné obliekanie prostredníctvom cirkulárnej ekonomiky.

Prenájom oblečenia: Naša ponuka oblečenia má dve línie. Tou prvou sú dizajnérske kúsky od lokálnych značiek, ktoré vyrábajú oblečenie v duchu slow fashion. A potom ponúkame krásne ale zriedka nosené kúsky oblečenia, ktoré nám ľudia darovali cez zbierky alebo poslali poštou. Oblečenie prenajímame na rôzne časové obdobia. Keď sa vám kúsok zunuje, jednoducho ho vrátite. My pôvodný kúsok riadne vyčistíme, ošetríme a poputuje k ďalšiemu zákazníkovi.

Proč váš projekt vlastně vznikl?

Veľmi nás trápilo, čo sa deje v textilnom priemysle. Akými nekvalitnými a lacnými vecami sme zahltení. Podľa viacerých výskumov vraj bežne nosíme len 20 % toho, čo máme v skrini, zvyšných 80 % končí do 2-3 rokov na skládke odpadu. Nezriedka sú to nové a nikdy nenosené veci. Snažili sme sa obliekať zodpovedne a udržateľne, ale stále to nebolo „ono“. Keď sme potrebovali niečo nové, nie vždy sme to našli na swapoch či v sekáčoch. Vtedy sme začali viac pokukovať po slovenských dizajnéroch, ktorí sa svojím prístupom k výrobe hlásia k slow fashion. Keďže ide pochopiteľne o drahšie výrobky, nie vždy sme si ich mohli dovoliť.

Potom sme v zahraničí narazili na model prenájmu oblečenia a prišlo nám to ako niečo prelomové, niečo, čo by vyriešilo aj náš šatníkový problém. Prenájom znamená, že ľudia oblečenie nevlastnia, ale si ho požičiavajú – prenajímajú. Tak sme čakali, kedy to príde na Slovensko a budeme si môcť konečne niečo prenajať. Po čase Dominika povedala o modele prenájmu bratovi, ten sa na ňu len zahľadel a povedal: „A prečo čakáte? Prečo to nezačnete robiť vy?“. A stalo sa.

Proč zrovna móda? Proč ne třeba sucho a nedostatek vody, plýtvání energie nebo cokoliv jiného?

Ono aj sucho, nedostatok vody, aj plytvanie energiou a inými zdrojmi sa skrýva za nadmernou spotrebou oblečenia. Textilný priemysel patrí do top 3 najšpinavších priemyslov na svete. Oblečenie sa vyrába veľmi rýchlo, veľmi lacno s obrovskými dopadmi na životné prostredie a zdravie ľudí. Na výrobu jedných džínsov sa spotrebuje až 7 000 – 10 000 l vody. Zároveň je to oblasť, ktorú snáď pozná každá žena – preto nám bola blízka a rozhodli sme sa ísť touto cestou.

Zajímavé oblečení můžete najít všude

Jaké překážky jste museli na začátku překonávat?

Tým, že ide o unikátny model, ktorý nie v ČR a na SR veľmi rozšírený, museli sme sa “prekopávať” mnohými neznámymi v oblasti legislatívy, nastavenia biznis modelu, budovaním povedomia o zmysle požičiavania a prenájmu, finančnými otázkami a taktiež aj špecifikami pri tvorbe webu.

Kolik lidí momentálně tvoří váš tým? Jaký plánujete další rozvoj? Resp. půjdete cestou tvorby nových služeb, nebo se budete spíš zaměřovat na to, aby se váš projekt dostal k co nejvíce lidem?

V tíme sme 4 dievčatá, pred tým sme sa vôbec nepoznali a postupne nás spojilo práve Šumné. Tým, že sme startup, tak sa hlavne snažíme dobre nastaviť súčasný biznis model a zabezpečiť ekonomickú udržateľnosť Šumné. Následne budeme určite rozširovať portfólio ponuky a najmä zdokonalovať službu požičiavania a prenájmu.

Spolupracovali jste třeba s nějakým investorem, nebo start-up inkubátorem?

Investora, resp. financovanie budeme hľadať práve teraz, keď máme zvalidovaný biznis model a prišiel ten správny čas na rast. Inkubátory nám veľmi pomohli – zúčastnili sme sa programu Target v Impact Hub Bratislava, práve sme úspešne absolvovali program Rozbehni sa a veľmi sa tešíme, že náš nápad Šumné – Knižnica oblečenia sa stal jedným z top 4 nápadov z okolo 200 prihlásených do programu. Od začiatku nám veľmi pomáha SBA – Slovak Business Agency, ktorá poskytuje široké spektrum pomoci, poradenstva, mentoringu a dokonca aj priestory pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky.

Kromě půjčování šatů máte i e-shop s oblečením. Vybíráte si vy sami, jakého výrobce zařadíte? Nebo vás oslovují i designéři?

Aj si vyberáme, aj nás oslovujú. Na začiatku sme chceli dizajnérov, ktorí vyrábajú len z certifikovaných látok, pri výrobe neboli použité žiadne toxické látky, nezdravé pesticídy a netrpeli ľudia pri výrobe a nepracovali v hrozných podmienkach za minimálnu mzdu. Ale takých dizajnérov ešte nemáme, nie sme tak ďaleko v tejto téme, ale to neznamená, že nemáme zodpovedných výrobcov módy. Aj tie samotné certifikácie sú veľmi drahé a naši dizajnéri, najmä tí malí sú radi, že prežijú v konkurencii lacného nekvalitného oblečenia. Tak sme sa rozhodli ísť cestou lokálnosti a oslovujeme dizajnérov, ktorí šijú na Slovensku prípadne v Česku a hlásia sa k filozofii slow fashion.

Jednoduše popsané fungování projektu Šumné

Jakým způsobem vlastně nastavujete ceny? Ať už v případě pronájmu nebo u prodeje?

Vychádzame z cien nových kúskov, kde je v cene zahrnuté profesionálne ekologické čistenie, žehlenie a balné. Zároveň musíme rátať s tým, že sa stávajú situácie, keď sa oblečenie môže už po prvom použití nenávratne poškodiť či znehodnotiť alebo stratiť.

Byl pro vás důležitější nápad, který je dobré co nejdříve spustit s tím, že se lidé budou zapojovat a nabídka oblečení bude ze začátku chudší, nebo jste chtěli nejdřív nahromadit nějakou zásobu oblečení a až poté projekt spustit?

Ideme lean systémom – keby sme hneď investovali státisíce do neovereného modelu, mohli by sme veľmi rýchlo skončiť a bol by to vyhodený čas aj peniaze. A tak na to ideme postupne – podľa reálneho záujmu dopĺňame ďalšie kúsky, rozširujeme našu ponuku a upravujeme ju.

 Funguje nějaký podobný projekt i v zahraničí, třeba v česku? Existuje nějaká vaše velká inspirace?

Na SR ani v ČR sme sa zatiaľ nestretli s týmto modelom, ale v západnej Európe, USA či v Číne je to už celkom bežná záležitosť a ide o veľké úspešné firmy. Inšpiráciou nám však je najmä naša planéta. Za každých okolností chceme ísť cestou udržateľnosti – okrem kvalitných látok a prírodných materiálov sa chceme zamerať na ekologické čistenie, efektívnu a zelenú logistiku a podobne.

 Jaké byly vaše zkušenosti s online tvorbou?

Nikdy predtým sme nemali veľké skúsenosti s tvorbou webstránok, nie sme programátorky apod., maximálne sme nejaké weby spravovali, kde sme nahadzovali články a pod. Preto sme sa zamerali na jednoduché drag and drop systémy. Hlavne v pilotnej fáze mi prišlo zbytočné investovať do nového drahého webu a zistiť, že to bolo na nič a realita ukázala, že budeme robiť niečo úplne iné.

Jak velká je vaše módní stopa?

Proč jste si vybrali právě Webnode? Do jaké míry jste museli upravovat existující šablonu?

Webnode mi prišiel ako veľmi user friendly nástroj, s jednoduchou šablónou a mnohými možnosťami. Veľkým plusom je zákaznícka podpora, ktorá je v češtine resp. v slovenčine a ak treba, do pár hodín pomáhajú. Necítim takú anonymitu ako pri zahraničných weboch. Nie, že by som mala problém s angličtinou, ale niekedy ide o tak špecifické záležitosti, že to jednoduchšie pochopíme v našom jazyku :). Taktiež rozhranie webu je v slovenčine alebo v češtine.

Jak dlouho trvalo zprovoznění stránek od A do Z?

Mám pocit, že to bolo veľmi rýchle – robila som to sama popri práci a do 2 týždňov som to mala hotové. Väčší problém je urobiť to dobre – teda použiť tie správne slová, obrázky a texty, pokiaľ s takýmto niečím nemáte skúsenosti. Samotné nalievanie informácií do webu je rýchle, jednoduché a návody vo Webnode sú tiež jednoduché a zrozumiteľné. Tím webnode vždy pomohol alebo aspoň usmernil, či sa niečo dá alebo nedá a ako by sa to dalo spraviť :).

Kdy poprvé jste zaregistrovali koronavirus s tím, že by mohl mít nějaký dopad i pro Slovensko?

Niekedy v januári alebo vo februári tohto roka sme ho zaregistrovali. Samozrejme, človek, alebo aspoň ja som bola na začiatku pozitívna, že to snáď do 2 týždňov prehrmí a napokon sme boli v karanténe takmer 3 mesiace so zatvorenými hranicami.

Jak vypadala vaše první opatření a co následovalo?

Hneď sme zrušili všetky stretnutia a podujatia, ktoré sme chceli organizovať alebo sme na ne boli pozvané.

Každé oblečení má svoji reálnou hodnotu

Co jste vlastně dělaly během karantény? Můžete nějak řešit rozvoj projektu nebo cokoliv jiného, než sledovat aktuality?

Samozrejme, objednávky sme mali na nule a to sme mali super štart roka. Ale vôbec sme to nebrali tragicky – to je výhoda začínať podnikať pomaly a postupne – naše živobytie ešte nie je závislé od Šumné a tak sme mali čas aspoň poriadne zamakať na veciach, ktoré boli zanedbané, prekopávali sme biznis model a boli súčasťou programu Rozbiehátor, kde sme sa veru nenudili. Podarilo sa nám získať priestory akurát vtedy, keď sa začali uvoľňovať opatrenia. Takže za nás hodnotíme situáciu aj trošku pozitívne, aj keď si uvedomujeme dôsledky, ktoré nás všetkých čakajú a stále sme nad koronou nezvíťazili.

Jaký dopad na vaše podnikání koronavirus měl? Budete na základě této zkušenosti nějak přizpůsobovat svůj projekt?

Určite si budeme tvoriť rezervy, aby sme v prípade takýchto situácií vedeli finančne vykryť aspoň pol roka a nemuseli prepúšťať či rovno zatvoriť. Ak by sa stalo niečo podobné a ľudia budú sedieť doma v 1 tričku a v 1 teplákoch, tak vlastne nemusíme existovať. :) To sa však asi nestane, aspoň nie na celé roky (aspoň dúfam :))

Nezapomeňte si přečíst průvodce, jak vytvořit web pro váš business.

Máte vy sami zajímavý web, úspěšný e-shop nebo projekt, o kterém by se mělo vědět a přitom postavený na Webnode platformě? Pošlete nám do komentářů odkaz a třeba bude další rozhovor s vámi!